Czym jest prototypowanie?


Żyjemy w czasach, gdy technologia rozwija się w błyskawicznym tempie. A rozwój technologii jest cały czas wspierany przez narzędzia takie jak np. prototypowanie. Wiele firm działających w branży B2B zajmujących się np. sprzedażą drukarek 3D oferuje usługi i narzędzia do tego procesu. W tym artykule objaśnię czym jest prototypowanie, oraz gdzie się może przydać.

Druk 3D

Technologia, której rozwój śledzę, czyli druk 3D zmieniła również obliczę prototypowania. Jest to proces budowy prototypu. Normalnie jest on bardzo kosztowny, ponieważ:

  • Pracować przy nim muszą specjaliści.
  • Jest tworzona często jedna sztuka modelu, przez co unika się cięcia kosztów dzięki produkcji masowej.
  • Jest to proces czasochłonny.

To tylko najważniejsze powody, które wpływają na to, że prototypowanie jest drogim procesem. Dlatego też od dawna różne firmy starają się obniżać koszty tego procesu. Częstym sposobem jest przeprowadzenie różnego rodzaju symulacji komputerowej. Dzisiaj dzięki specjalistycznym programom można o wiele łatwiej tworzyć prototypy w komputerze i na wirtualnych obiektach nanosić różnego rodzaju poprawki.

Dawniej prototypowanie poprzedzały długie, ręcznie wykonane obliczenia. Dzisiaj można stworzyć model prototypu w komputerze i tam obserwować jego zachowanie.

Alternatywą do tworzenia wirtualnych obiektów jest wykorzystanie druku 3D. Ta technologia rozwija się szybko i umożliwia prototypowanie przy znacznie mniejszych kosztach, oraz znacznie szybciej. Dlatego też wiele firm decyduje się na jej wykorzystanie przy tworzeniu prototypów swoich konstrukcji.