Prawo i wąska działka


 Zgodnie z obowiązującą w Polsce ustawą z dnia 7 lipca 1994 roku – Prawo budowlane (którą na swojej stronie internetowej przywołuje https://www.e-domy.pl/projekty_domow.html  wolnostojące budynki wielorodzinne znajdować się muszą:

  • minimum cztery metry od granicy z inną działką w przypadku ścian wyposażonych w otwory okienne,
  • minimum 3 metry w wypadku ścian pozbawionych tych otworów.

Gdy zatem jesteśmy posiadaczami wąskiej działki, budowa upragnionych własnych czterech kątów może okazać się prawdziwym wyzwaniem. Projekty domów na wąskie działki muszą być przygotowywane w zgodzie z przepisami, gdyż ich złamanie grozić na może poważnymi konsekwencjami finansowymi. Pamiętać należy, że ustawodawca opracował Prawo budowlane kierując się nie dowolnością, lecz dbałością o kwestie bezpieczeństwa. Budynki znajdujące się w zbyt bliskich od siebie odległościach mogłyby bowiem stwarzać zagrożenie dla siebie nawzajem, na przykład w przypadku zawalenia się jednego z nich. Nikt z nas nie chciałby chyba również spoglądać bezpośrednio ze swojej sypialni do łazienki sąsiadów.

Projekty domów na wąską działkę nie są – wbrew pozorom – nudne i mało atrakcyjne. Wręcz przeciwnie – zawierają w sobie wiele nowatorskich rozwiązań, które doskonale będą się sprawdzały w toku codziennego życia. Obejmują zarówno domy parterowe, jak i piętrowe czy wyposażone w poddasza. Z pewnością każdy zainteresowany znajdzie wśród nich coś dla siebie! Podkreślić należy ponadto, że tego typu projekty uwzględniają wszystkie wymagania prawne, dzięki czemu budowane na ich podstawie domy zapewniają nam również wartość najwyższą, jaką jest bezpieczeństwo.